Doğum Nedir?

Nesillerin devamı için mucizevi bir olay olan dogum karmaşık gibi görünse de aslında basit bir fizyolojik olaydır. Anne adayları çoğu zaman daha gebe kalmadan doğumu düşünür.

Doğum sırasında hissedilen ağrılar doğum yöntemi olarak sezaryeni düşündürse de normal doğumun avantajlarına bakıldığında anne ve bebek sağlığını tehdit eden herhangi bir sorun dışında tercih edilmez. 

Doğum, bebeğin 40. haftasını doldurduktan sonra normal vajinal yolla veya sezaryenle dünyaya gelmesidir. Normal doğum 3 aşamalı olup sıklaşan sancılar sonrası rahim açılır, bebek dünyaya gelir ve üçüncü aşamada plasenta dışarı atılır. Sezaryen dogum ise batın ameliyatı olup bir kesi ile batın katlarının açılması ve rahime yapılan kesi ile bebeğin alınmasıdır. 

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Yakın zamana kadar doğumdan korkan anne adaylarının tercihi olan sezaryen, günümüzde anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir sorun olmadığı sürece doktorlar tarafından onaylanmayan bir doğum yöntemidir. Zahmetli ve stresli bir doğum olan vajinal doğum ise anne ve bebek için birçok avantaja sahip olup anne adayları riskli durumlar dışında normal doğuma yönlendirilir.

Normal Doğum

Gebeliğin 37-42. hafta arası başlayan ve doğum aşamasının tamamen normal sürece bırakıldığı vajinal doğumdur. 42. haftaya kadar bir bekleme süreci olup 42. haftadan sonra bebek kilosunun artması veya suyunun azalması gibi durumlar ortaya çıkabileceğinden anne ve bebek kontrol altında tutulmalıdır. 42. hafta sonunda hala sancılar başlamadı ise anneye suni sancı için oksitosin hormonu içeren serum verilir. Kendiliğinden başlayan doğumlarda rahim kasılmaları yani sancılar özellikle ilk doğumda 12-14 saat arasıdır. Rahim 10 cm kadar açıldığında ıkınma hissi ile bebek dışarı itilir ve doğum gerçekleşir.

Epidural analgezi ise sancısız normal doğum yapmak isteyen annelerin tercihidir. Suda doğum normal dogum yöntemlerinden olup annenin sancı ile başa çıkmasında yardımcı olan bir doğum yöntemidir. Anne ve bebek için avantajları bulunan suda doğumda bebek su dolu bir ortamdan yine başka bir su ortamına geçtiğinden şoka uğramaz.

Sezaryen Doğum

Bebeğin baş çevresinin rahim kanalından geçmesini engelleyecek derecede büyük olması, plasenta ile ilgili sorunlar, genital bölgedeki enfeksiyon, çoklu gebelik, bebeğin doğum için ideal pozisyonda olmaması, annedeki bel fıtığı, yüksek tansiyon veya ağır kalp hastalığı gibi sağlık sorunları ve normal doğum sırasında risk oluşturacak bir durumun meydana gelmesi sezaryen sebebidir. 

Normal Doğumun Avantajları

Normal doğum sonrası annenin toparlanma süresi son derece kısadır. Doğum kaynaklı ağrılar doğum sonrası tamamen ortadan kalkar. Anne sosyal yaşamına kısa sürede geri döner. Sezaryen cerrahi bir işlem olup bu süreç uzundur.

Normal doğum sonrası daha az kanama görülür. Anne daha çabuk toparlandığından çok daha aktif olur ve hamilelikte alınan kilolar daha kısa sürede verilir. 
Annenin sütü normal doğum sonrası daha çabuk gelir.
Bebek anne iletişimi daha hızlı kurulur.
Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde astım ve solunum rahatsızlığı daha az görülür.
Bebeğin bağışıklık sistemi daha hızlı gelişir.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.