Endometriozis (Çikolata Kisti)

Sıklıkla genç kadınlarda görülen iyi huylu ancak ağrılı seyreden kronik bir rahim hastalığıdır. Hastalık, kadınlarda en sık görülen iyi huylu kist rahatsızlığıdır. Bir diğer kistik hastalık olan miyom kistinden (rahim kisti) sonra, görülme olasılığı en çok olan hastalıklardandır. Ağır fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açmakla birlikte çoğunlukla hafife alınmakta ve bu nedenle hastalığın seyri negatif anlamda değişmektedir.

Genelde sancılı bir süreç ile sürdüğünden, farklı türde kadınsal sancılar ile karıştırılmakta ve üstünde durulmamaktadır. Endometriozis (çikolata kisti) hastalığında, alt karın bölgesinde, rahmin dış bölgesinde, rahim mukozasına benzer özellikte bir kist meydana gelir ve başta rahim, yumurtalıklar, mesane ve bağırsaklar olmak üzere, yumurta kanalları, mesane ve karın zarına yayılma eğilimi gösterir. Bu gibi durumların sonucunda söz konusu bölgelerde; enfesksiyon, yara, ağrı, kistik oluşumlar, ağrılı adet kanamaları ve kısırlık meydana gelir. Endometriozis (çikolata kisti) hastalığının kesin nedeni henüz tespit edilememiştir.

Hastalığın kaynağına dair en kabul gören teori ise adet sırasında rahim tüplerinin mideye yerleşmesi ve burada gelişmesi olarak açıklanmıştır. Kalıtsal olasılıklar, vakaların aile geçmişine bakıldığında, Endometriozis (çikolata kisti) hastalığının, araştırmalar dahilinde kalıtsal olabileceğini ortaya koymuştur. Hastalıkta, normalde irili ufaklı olan kistler bazen oldukça büyük boyutlara ulaşır ve bu durum beklenmedik ciddi sorunlara yol açabilir. Kistler, nadir olarak ultrason ile görüntülenebilse de, kesin tanı laparoskopi işlemi ile konulabilmektedir. 

Belirtiler

Tüplerde tıkanmaya ve yumurtalıkların fonksiyon bozukluklarına sebep olan hastalık, spermlerin ex olmasına neden olan doğal toksinler üretmektedir ve embriyonun rahim içinde tutunmasını engellemektedir. Kistlerin neden olduğu yaralar, aynı zamanda tüplerin normal akışını etkilemektedir.

Tedavi

Endometriozis'in tedavisi ağrıyı ortadan kaldırmak ve kısırlığı gidererek gebe kalmayı sağlamak amaçlı uygulanmaktadır. Hastalık Östrojen (kadınlık hormonu)'ne bağlı bir hastalık olduğu için, hormonal ya da cerrahi tedaviler uygulanması mümkündür. Hamilelik ve menopoz da, hastalığın gelişmesi mümkün olmaz. Hormonal tedavi ise bu durumu simüle etmek amacıyla uygulanır. Rahim iç zarı östrojen hormonundan arındırıldığı anda, yanlış yerde gelişmiş ve baskılanmış dokunun varlığı iyileştirilecektir.

Endokrin uzmanları eşliğinde hormon baskılayıcı yöntemler ve ilaç tedavileri uygulanır. Tüm bu tedavi yöntemler küçük çikolata kistlerinin varlığı durumunda geçerli yöntemlerdir. Kistler baş edilemeyecek oranda büyümüş, bulunduğu bölge itibari ile tüm metabolizmanın sağlığını tehdit edecek düzeyde ve aşırı derecede ve giderilemeyen ölçüde ağrılı bir süreçte devam etmekte ise tek tedavi yöntemi cerrahi girişimlerdir.

Cerrahi girişim ve tedavi sonrasındaki 6-8 aylık bir dönem sonrasında olağan bir gebelik gerçekleşmez ise, yumurtlanmanın uyarılması ya da rahim iç bölgesine sperm aşılanması yöntemi denenebilir. Yaş itibariyle orantılı olarak, endometriozis hastalığı olan kadınlarda, tüp bebek tedavisi ile gebe kalma olasılığı mümkündür. İlk tedavi denemesinde gebe kalma olasılığı %60 oranında başarıya ulaşabilmekte ve gebelik sağlanabilmektedir. 

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.