İdrar Kaçırma

Günlük hayat devam ederken istemsiz bir şekilde idrarın dışarı çıkması idrar kaçırma olarak tanımlanır. Bu sorun kimi zaman basit tedbirlerle kontrol altına alınabilirken kimi zaman günlük aktivitelerin engellenmesine neden olabilir. İdrar kaçırma sıklığının; hapşırma, gülme, öksürme, egzersiz yapma ya da ağır bir şeyi yerinden kaldırma anında olması halinde zaman kaybedilmeden bir hekime başvurulması gereklidir.

Tedavisi Mümkün Olan Durumlar Nelerdir?

İlerleyen yaşlarda her iki cinsiyeti de en çok etkileyen sağlık sorunları arasında gösterilen idrar kaçırma, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kadın hastalarda en sık görülen idrar kaçırma nedenleri arasında stres kaynaklı olan sorunlar gösterilebilir. Pelvik taban kaslarında yaşanan esnemelere; doğum, genetik faktörler, iri bebek ve menepoz süreci neden olur.

Mesanenin boşalmasına yardımcı olan kaslarda yaşanan zayıflık da çeşitli aktiviteler esnasında idrar kaçırmanın ortaya çıkmasının sebebidir. Tuvaleti gelen hastanın bunu hissetmesi ancak tuvalete yetişememesi durumunda yaşanan sorunlar belli dönemlerde kendini mesanedeki kapasitenin dolması halinde de gösterir. Diyabetten omurilik yaralanmalarına, MS'den pelvik cerrahilerine kadar pek çok farklı nedenden kaynaklanan sorunlar uygun tedavi yöntemleriyle insanların kabusu olmaktan çıkarılır.

Genetik Yatkınlık Nasıl Anlaşılır?

Sayıca fazla doğum yapmış kadınlarda menepoz döneminde idrar kaçırma sorunlarının görülmesi normal karşılanmalıdır. Bu sorun doğum yapmamış kadınlarda da genetik yatkınlığa bağlı olarak görülebilir. Bağ dokusunda görülen zayıflık ve sarkmaya eğilimli bir yapı farklı yaş gruplarından bireylerde idrar kaçırmanın yaşanmasının nedeni olarak sayılabilir.

Hastalığın tanı ve teşhisi için; kliniğimizde gelişmiş yöntemlerle ileri tanı ve tedavi metotları uygulanır. İdrar miktarının belirlenebilmesi için ped testi ya da ürodinami yöntemi kullanılarak sorunun tespiti ve uygun tedavi planı hazırlanır. Egzersizler, çeşitli ilaçlar ve cerrahi müdahale bu sorunun ortadan kaldırılması için başvurulan yöntemler arasında gösterilebilir.

İdrar Kaçırma Sorununun Ortaya Çıkmasına Neden Olan Risk Faktörleri

İlerleyen yaş kadınlar ve erkekler için en önemli risk faktörleri arasında yer alsa da; fazla kilo, şeker hastalığı, kabızlık, genetik faktörler, vajinal enfeksiyon, menepoz sürecinde yaşanan hormonal değişiklikler, sinir hastalıkları ve anti depresan ilaçların yan etkileri de idrar kaçırmaya neden olabilir. Pelvis bölgesinde bulunan çok sayıda kasın sağlıklı kalabilmesi için yapılacak Kegel egzersizi, sorunun yaşanmadan giderilmesi için en önemli bireysel çalışma olarak önerilebilir.

İdrar yaparken idrarı sıkma, akımı durdurma ve daha sonra gevşeterek yeniden başlama genç yaşlardan beri alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle doğum öncesinde yapılmasını tavsiye ettiğimiz bu hareketle başlangıç seviyesindeki idrar kaçırma eylemi önlenebilir. Hayatın kalitesini bozan ve kişinin pek çok kişinin kendini sosyal çevreden soyutlayan sorun, önemli hastalıkların belirtisi olarak da değerlendirilebilir. Günümüzde 45 yaş üstü kadınların en az %50'sini etkisi altına alan bu sağlık sorunu kliniğimizde etkili ve kalıcı bir şekilde tedavi edilebilir.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.