İdrar Torbası Sarkması

İdrar kaçırma problemleri günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkların başında yer alıyor. İdrar torbası sarkması nedeni ile ortaya çıkan problemler kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Mesanenin vajınanın iç kısmına ya da dış kısmına doğru sarkmış olması bu sorunu ortaya çıkaran en öneli sebeptir.

İdrar Torbası Sarmasının Belirtileri

Ülkemizde mesane sarkması problemi ile mücadele edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Pek çok kişi soruna çözüm aramaktan çekindiği için sarkma sorunu ile yaşamaya devam ediyor. Oysa ki çeşitli yöntemler ile bu sorun ortadan kaldırılabiliyor. Bunun yanı sıra mesane sarkması sorunu yaşayan kişilerde ortaya çıkan bazı belirtiler bulunuyor. İdrar torbası sarkmasının en büyük belirtisi idrar tutma yetisini kaybetmedir.

Karın bölgesine; hapşırma ya da öksürme gibi refleksler ile uygulanan baskı sebebiyle idrar tutmak daha da zor bir hale gelir. İdrar torbası sarkması genellikle elle yapılan muayenede dahi kendini ele vermektedir. Tuvalet ihtiyacı karşılanırken idrar torbası çıkacakmış gibi hissedilebilir. Eğer sorun bu derece ilerlemiş ise böbrek rahatsızlıkları da kendini gösterebilecektir. Cinsel ilişki esnasında da sarkmaya bağlı olarak vajina içinde ağrı hissi ortaya çıkacaktır. Bu tür problemler sıklıkla yaşanmaya başlamışsa hekim kontrolüne başvurmak yararlı olacaktır.

İdrar Torbası Sarkmasında Tedavi

Mesane sarkması tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemleri ise hastanın kişisel hikayelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle yeni başlayan bir sarkma sorununu ortadan kaldırmak için çeşitli egzersizler uygulanabilir. Başlangıç seviyesindeki bir hasta için bu egzersizler yeterli gelirken ileri düzeyde bir sarkma sorunu için tek başına egzersizler yeterli gelmeyecektir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale yöntemi uygulanabilir. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında uzun yıllar hastalar kaliteli bir yaşam sürebilmektedir. Fakat zaman zaman problemlerin yeniden nüks ettiği de görülebilmektedir. Bu sorunun ortaya yeniden çıkmasında hastanın yaşı, kilosu ya da yaptığı doğum sayısı oldukça etkilidir.

İdrar Torbası Sarkması Kimlerde Ortaya Çıkar?

Erkekler ve kadınlarda zaman zaman görülebilen idrar torbası sarkması problemi ileri yaşlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanmasının başında ise yapılan doğum sayısının fazla olmasıdır. İri doğan bebekler, doğum sayısının çok olması ve doğumların normal yolla gerçekleşmesi sorunu tetikleyen konular içerisinde yer alıyor. Bu gibi durumlarda vajina çevresinde bulunan kaslar gevşemeye ve yıpranmaya başlar bu da sarkma sorununun temelini oluşturur.

Östrojen hormonunun azalması nedenine bağlı olarak kadınlarda menopoz dönemlerinde de sarkma ortaya çıkabilmektedir. Kabızlık, sigara tüketimi ve obezite gibi nedenler de tetikleyiciler arasında sayılabilmektedir. Tedavi sürecindeki hastaların aşırı kilosu varsa kilo kontrolünün sağlanması gerekir. Bunun yanı sıra sigara tüketiminin de sona ermesi gerekecektir. Aksi halde tedavi süreci artarken tedavi sonrasında elde edilecek olan başarı şansı ise azalacaktır. Egzersiz tedavisi esnasında ise herhangi bir biçimde ağır yük taşınmamalıdır. 

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.