Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı vajina girişinde 1-2 cm içeride olup henüz anne karnında 3 aylık iken meydana gelen pembe renkli bir yapıdır. İç genital organlarla dış genital organların sınırını oluşturan ve adet kanının dışarı atılmasını sağlayan yuvarlak bir deliğe sahip bir zardır. Darbe, sert cisimlere çarpma veya kaza sonrası kolayca yırtılabilir.

Bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilişki sırasında tekrar kanama meydana gelmesini sağlayan kızlık zarı dikim operasyonu, kazara ya da cinsel ilişki sonucu yırtılan kızlık zarının tamiridir. Sosyal ve kültürel koşullar çoğu zaman kadının bakire olmasını gerektirir. Talihsiz bir olay sonrası kızlık zarı yırtılan bir kadının mutlu bir evliliğe adım atmasında son derece önemlidir. Kızlık zarı dikimi (Hymenoplastyile) düğün gecesi kızlık zarı bozulma kanamasının olması sağlanır. Bakirelik için bir kanıt olarak kabul edilen kızlık zarının tamirinde 2 farklı yöntem uygulanır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Geçici kızlık zarı dikimi evlilikten 3-5 gün önce yapılmakta olup özel iplikler ve dikiş metotları ile yapılır. Genel anestezide operasyondan 4-6 saat önce yiyecek ve sıvı alımı bırakılır. Genital bölge temizliği yapıldıktan sonra 15 dakika süren bir işlem sonrası kızlık zarı tamir edilir. Doktorun verdiği antibiyotik düzenli olarak kullanılmalı, pansumana evde devam edilerek iyileşmeye destek olunmalıdır.

Ağır spor aktivitelerinden 2 hafta süresince uzak durulmalıdır. Hasta operasyondan 1 gün sonra duş alabilir. Düğüne çok az vakti kalanların tercihi olan geçici kızlık zarı dikimi, sadece kadın doğum uzmanlarının anlayabileceği bir işlem olup kızlık zarının tamir edildiği anlaşılmaz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi yönteminde yırtılan kızlık zarı flep (yama) yöntemi ile eski haline getirilir. Kadının kaç kez cinsel ilişki yaşadığı, doğum, düşük veya kürtaj yapıp yapmadığının önemi yoktur. Estetik bir cerrahi operasyon olan kalıcı kızlık zarı dikiminde vajina duvarından kaldırılan flep doku dikilerek kızlık zarı yapılır. Flep ile yeniden oluşturulan bu yapıdan geçildiğinde doku yırtılır ve kanama meydana gelir. Amaç ilişkide kanamanın meydana gelmesidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık zarı dikimi sonrası operasyon yapılan bölgeden hafif gerginlik hissi ve hafif kanamanın olması normaldir. Operasyonun yapıldığı gün yolculuğa çıkmada, banyo yapmada ve hareket etmede herhangi bir sorun olmaz. Geçici kızlık zarı dikimi uzmanlar dışında anlaşılmayan bir operasyondur. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise uzmanların bile fark etmediği bir operasyondur.

Hangi Yöntem Seçilmeli?

Düğüne az bir zaman kala geçici kızlık zarı dikimini tercih etmek yeterlidir. Sigara içenler, akıntısı olanlar veya kabızlık sorunu yaşayanlara kalıcı kızlık zarı dikimi önerilir. Flep yöntemi ile kızlık zarı tamir edildiğinde 10 yıl sonrasında bile kızlık zarı ilk ilişkide yırtılarak kanama olacaktır. Kızlık zarı dikimi kesin sonuç veren bir operasyon olup fiyatlar uzmana ve kliniğe göre değişir.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.