Korunma Yöntemleri

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi insan hayatında önemli bir yer tutar. Korunma yöntemleri kullanmayan ve düzenli bir cinsel hayatı olan kadınlarda bir yıl içinde gebe kalma ihtimali %80 seviyesindedir. Belli bir süre veya hayatın kalan kısmında çocuk sahibi olmak istemeyenlerin hekimlerine danışarak kendileri ya da partnerleri için en doğru ve sağlıklı korunma yöntemini belirlemesi gerekir.

Tıp dilinde kontraseptif olarak adlandırılan yöntemler, temel olarak anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yöneliktir. Sadece çocuk sahibi olmaya hazır ve bunu isteyen çiftlerin bebeklerini istedikleri zaman kucaklarına almalarına imkan veren yöntemler sayesinde, vücut sağlığı korunarak cinsel yaşam aktif bir şekilde sürdürülebilir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Sık aralıklarla gebe kalan kadınların rahminde bebek gelişimi yeterli şekilde tamamlanmayabilir. Bu durumda; düşük ağırlıklı doğumlar, sakatlık oranında yükselme, bebek bakımında yaşanacak zorluklar ve bunu takip eden ölümlere çok sık rastlanır. Kadın sağlığına zarar vermeyen doğum kontrol yöntemleri;

Doğal korunma yöntemleri ve tıbbi korunma yöntemleri olarak iki başlık altında incelenir.

Doğal korunma yöntemleri;

En sık kullanılan ve son derece kolay bir şekilde uygulanan yöntemlerin en büyük riski etkilerinin az olmasıdır. Kadınlarda üreme yeteneği adet döngüsü içinde yer alan belli günlerde aktif hale geçer. Yumurtlama dönemi olarak adlandırılan günler kadın vücudunda yaşanan değişikliklerle tespit edilebilir. Kliniğimizde verdiğimiz hizmetler kapsamında hastalarımızın yumurtlama günlerini takip etmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılır. Gebeliğin istenmemesi halinde bu günlerde cinsel ilişkiden kaçınarak doğal bir korunma sağlanabilir. Vücut sıcaklığının ortalama yarım derece kadar arttığı günler gebelik riskinin en yüksek olduğu dönemler arasında gösterilebilir.

Özenli bir şekilde, doğru ve yeterli uygulanan doğal korunma yöntemleri yeterli seviyede koruyucudur. Yumurtlama günlerinin bir takım şartlara göre değişiklik gösterebiliyor olması sürecin son derece dikkatli bir şekilde takip edilmesini zorunlu kılar. Doğal yöntemlerin ilave bariyer sistemleriyle desteklenmesi mevcut risklerin ortadan kalkması için önerilir. Emzirmeyle korunma, geri çekilme ve doğurganlık belirtilerini takip ederek izlenen yöntemlerin çiftleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumayacağı da bilinmelidir. Günümüzde en çok kullanılan, güvenilirliği kanıtlanmış ve başarılı korunma yöntemleri arasında;

Prezervatif
Vajinal engelleyiciler
Rahim içi koruyucular
Doğum kontrol hapları ve tüplerin bağlanması sayılabilir.

Halk arasında kılıf olarak da bilinen prezervatif kullanımıyla %98'lere varan koruma sağlanabilir. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her bir prezervatifin sadece bir kere kullanılmasına özen gösterilmesidir.

Cerrahi korunma yöntemleri;

Kısaca yumurtanın rahme doğru yol aldığı kanalların kapatılması işlemidir. Laparoskopi işliğinde yapılan ufak bir müdahaleyle tüpler bağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir yöntem olduğu için yeterli sayıda çocuk sahibi olmuş kadınlar için önerilir. Çiftlerin daha sonra kararlarını değiştirmesi halinde tüp bebek metoduyla çocuk sahibi olması mümkündür. Cerrahi korunma yöntemleri denediğinde akla gelen diğer işlem ise vazektomi yani erkekte sperm kanallarının bağlanmasıdır. Cerrahi işlem riski az olan bu operasyonlar çiftlerin tercihi ve hekim onayına göre uygulanabilir. 

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.