Laparoskopi Ameliyatı

Tıp alanında yaşanan yenilikler arasında önemli bir yer tutan kapalı (laparoskopik ve robotik) ameliyatlar halk arasında kansız operasyon olarak da tanımlanır. Bu yöntem en sık; yumurtalık kistleri, rahim sarkması, miyom, rahim kanseri, çikolata kisti ve yumurtalık kanallarıyla ilgili her türlü sağlık sorununda kullanılır. Günümüzde kadın hastalıklarına yönelik hemen her türlü sorunun bu şekilde tedavi edilebilmesi mevcut risklerin en alt seviyeye inmesini sağlar. Kapalı cerrahinin hastaya sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

Minimum Seviyede Enfeksiyon Riski

Kesi yerinin çok küçük olduğu kapalı uygulamalar, enfeksiyon riskinin en az olduğu cerrahi müdahaleler arasında gösterilebilir. Karnın açılmadığı bu yöntemde kesinin boyutuna bağlı olarak gelişen komplikasyonların ortadan kalkmış olması da bir diğer avantaj olarak gösterilebilir.

Estetik Bir Görüntü

Yaklaşık olarak yarım cm olan kapalı cerrahi kesikleri, ameliyat sonrası yara izinin neredeyse görünmeyecek seviyede kalmasını sağlar.

Günlük Yaşama Dönüşte Konfor

Hastaların günlük rutinlerine daha kolay ve hızlı bir şekilde dönmesini sağlayan kapalı ameliyatlar, sağladıkları avantajlarla nekahat döneminin kısalması için de idealdir. Kapalı operasyonlar sonrasında hasta 5 ila 7 günlük süre içerisinde günlük aktivitelerine dönebilir.

Daha Az Kanama Riski

Ameliyat sonrası riskler dendiğinde akla gelen ilk konu kanama riskidir. Kapalı ameliyatlarda kanama riski minimum seviyeye inerken küçücük bir kesiyle kamera eşliğinde büyük bir görüntü elde edilebilir. Bölgenin detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan kamera sayesinde gerekli müdahaleler eksiksiz bir şekilde yapılabilir.

Hastaneden Çıkış Süresi

Kapalı (laparoskopik ve robotik) ameliyatlar sonrasında hastaneden çıkış süresi son derece kısadır. Ameliyatın hangi bölgede olduğuna bağlı olarak hasta aynı gün taburcu olabileceği gibi hekim kararına bağlı olarak hastanede yatış süresi minimum seviyeye çekilir. Ağrı, kanama ve enfeksiyon riskinin az olması hastanın operasyon öncesinde duyduğu endişelerin giderilmesi için de iyi bir başlangıç olarak düşünülebilir.

Ameliyat Sonrası Riskler Kontrol Altına Alınabilir

Kadın hastalıkları alanında yapılan cerrahi müdahaleler kimi zaman ameliyat sonrası kısırlık gibi riskleri de beraberinde getirir. Yumurtalıkların güvenle korunduğu kapalı operasyonlarda her türlü tıkanıklık ya da kistler etkisiz hale getirilebilir. Uygulamanın rahim bölgesine yönelik olması halindeyse bölge korunarak miyomlar temizlenebilir. Doğurganlığın korunduğu operasyonların ardından hastalar sağlıklı bir şekilde cinsel yaşamlarını sürdürebilirler.

Karnın farklı yerlerinden değişik büyüklüklerde kesilerle gerçekleştirilen uygulamada özel borular eşliğinde ilgili alana yerleştirilen kameralar sayesinde ameliyat kolay, hızlı, sağlıklı ve en önemlisi risksiz bir şekilde tamamlanabilir. Geniş kesilere gerek duyulmayan müdahalede, operasyon sonrasında ağrının az olması ve estetik bir görünüm sağlanması hastanın gıda alımına da daha erken başlaması anlamına gelir. Pek çok avantaja sahip olan kapalı (laparoskopik ve robotik) ameliyatlar sosyal yaşantılarına erkenden dönmek isteyen hastalar için en büyük mucizedir. Bu nedenle laparoskopik ameliyatlar günümüzde çok sık kullanılmaktadır. 

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.