Normal Doğum

Doğum olayının en doğal hali olan normal doğum, özellikle ilk kez anne olacak adayların gözünü korkutur. Tecrübesizlik ve bilgisizlikten kaynaklanan endişeler, merak edilen sorulara yanıt bulunarak yok edilebilir.

Normal Doğum Nasıl Olur?

Süreç gebelik 38.haftası ile 41.haftası arasında dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan gerçekleşir. Kasılmalara eşlik eden sancılar ve suyun gelmesinin ardından normal doğum aşamasına geçilir. Sezeryan ameliyatına göre iyileşme sürecinin çok daha kolay olduğu doğal yöntemle, anne adayları bebeklerini ilk andan itibaren kucaklarına almanın mutluluğuna ortak olabilirler.

Normal Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

İdeal bir gebelik 42 hafta sürer. 37.haftanın sonundan itibaren başlayan süreç gebeliği takip eden hekim eşliğinde yönetilmelidir. 37.haftadan önce yaşanan doğumlar erken doğum olarak tanımlanır.

Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Hastanede kalınacak süre zarfında hem annenin hem de bebeğin konforunun en üst seviyede sağlanabilmesi için doğum çantasının hazırlanmış olması gerekir. Kişisel bakım eşyalarından giyeceğe, bebek için gerekli güvenlik ekipmanından bebek bezine kadar her detayın düşünüldüğü bir çanta annenin en büyük yardımcısı olacaktır.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum yaklaşmasıyla birlikte normal dogum belirtileri de kendini gösterir. Doğum nişanı olarak bilinene kanlı ve yapışkan sıvının akması ve rahmin belli aralıklarla kasılması doğumun başladığını gösterir. Düzenli olarak gelen ağrıların yavaş yavaş artması son derece normaldir. Gebeliğin sonları yaklaştıkça anne adayının yeterli ve doğru bilgiyle aydınlatılması önemlidir. İdrara sık çıkma, suyun gelmesi ve bebeğin doğum kanalına geçmesi de normal doğumun belirtileri arasında gösterilebilir.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Düzenli şekilde devam eden sancı gerçektir. İlk başta 5 dakikada bir gerçekleşen sancı, zaman içinde 3'e çıkar ve artarak devam eder. Sancılar başta hafif regl ağrısı gibiyken zaman içinde bele ve karna doğru yayılır. Sancılar rahim istenen seviyeye ulaşana kadar devam eder. Doğumun başladığı anda rahmin en az 10 cm açılmış olması gereklidir. Rahmin istenen seviyede açılmamış olması halinde hekimin kararına göre farklı yöntemler kullanılabilir.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Özellikle ilk kez doğum yapacak olanların en çok ilgilendiği soruların başında normal doğumun süresi gelir. Sancının başlamasının ardından her şeyin istenen şekilde gitmesi halinde süreç 8-9 saat içinde tamamlanır. Sancılara rağmen rahim açılma süresi her kadında değişiklik gösterebilir.

Normal Doğumda Dikiş Atılır mı?

Normal dogum esnasında bebeğin kafasının rahimden daha rahat çıkabilmesi için vajinaya küçük bir kesi atılması gerekebilir. Bu işlemin yapılması halinde doğumun sonunda bölgenin dikilmesi gerekir. Dikiş sayısı kesinin boyutuna göre değişirken, iyileşme tamamlandıkça dikişler kendiliğinde erir. Doğum sonrasında tuvalet temizliğinin ve kişisel bakımın son derece iyi bir şekilde yapılması gerekir. Anne adayının rahimle ilgili bir operasyon geçirmemiş olması halinde normal doğum yapması için herhangi bir sakınca yoktur. Çoğul gebeliklerde normal doğum yaptırılmaz.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.