Vajinal Ameliyatlar

Sağlık ve estetik amaçlı yapılan vajinal ameliyatlar her geçen gün artıyor. Esnek bir yapıya sahip olan vajina kanalı hem doğumun gerçekleştiği hem de adet kanının boşaldığı kanal olarak çok önemli fonksiyonları yerine getirir.

Vajina kanalı içinde yer alan idrar kanalı da vajina ile ilgili sağlık sorunlarından olumsuz etkilenir. Vajina estetik ameliyatları genital sorunları ortadan kaldıran, sağlıklı ve estetik bir vajina yapısı ve görünümüne kavuşturan popüler ameliyatlardır.

Vajina kaslarının eski gücünü kaybetmesi cinsel yaşamı olumsuz etkilediği gibi idrar kaçırma sorununu da beraberinde getirir. Vajinadaki genişleme ve bollaşma özgüven eksikliği yaratan ve neden olduğu sağlık sorunları ile yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Vajinal ameliyatlar başta vajina daraltma olmak üzere labiaplasti, klitoropeksi, pubis ya da büyük dudakların küçültülmesi veya büyütülmesi ameliyatlarıdır.

Vajina Sağlığını Etkileyen Nedenler

Doğum sayısının fazlalığı
Zorlu doğumlar
Yaşlanma
Menapoz
Yapısal nedenler

Doğuştan veya yukarıdaki nedenlerle vajina duvarındaki genişlemeler cinsel işlev bozukluğu ve idrar tutamama gibi sorunlar doğuruyor. İç dudakların büyük ve sarkık olması, klitoris üzerindeki katlantıların fazla olması, pubis yağ dokusunun fazla ya da az olması da özgüven eksikliği yanında sosyal yaşamda kadının rahat davranmasına engel oluyor. Artık fonksiyonel ve estetik vajinal ameliyatlarla tüm bu sorunlar ortadan kaldırılıyor.

Fonksiyonel Vajinal Ameliyatlar

Vajina ön duvarı veya arka duvarının genişlemesi sonucu vajinada sarkma, cinsel yaşamdan zevk almama gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ortalama 8 cm olan vajina boyu uyarılma sonrası 15-16 cm e kadar çıkabilir. Enlemesine katlantılarla vajina genişliği iki parmak girişine müsaittir. Fakat doğum sayısının fazla olması, iri bebek dünyaya getirme, doğum sonrası dikişlerin açılması veya ilerleyen yaşla birlikte vajina genişleyerek birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bunlardan en sıkıntılı olanı idrar kaçırma olup vajinal ameliyatlar sonrası sorun giderilmektedir.

Estetik Vajinal Ameliyatlar

Tamamen görselliğe dayalı olan estetik ameliyatları 3 ana başlıkla inceleyebiliriz.

Klitoropeksi: Klitoris üzerindeki katlantıların alınarak klitorisin küçültülmesi ameliyatıdır. Cinsel uyarılma ve estetik amaçlı olup 2530 dakika süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.

Labiaplasti: Aşırı büyümüş ve sarkmış iç dudakların cerrahi müdahale ile küçültülerek fazla dokunun fonksiyonelliği bozmayacak şekilde alınmasıdır. Görüntü olarak rahatsız eden büyük ve sarkık iç dudaklar aynı zamanda mayo, tayt veya dar pantolon gibi giysilerin kullanılmasında, bisiklet gibi aktivitelerde sorun yaratır. Labiaplasti sonrası hastalar hem estetik, hem psikolojik hem de fonksiyonellik olarak çok daha kaliteli bir yaşam sürer.

Pubis ve büyük dudak estetiği: Pubis ya da büyük dudaklardaki yağ dokusunun az ya da fazla olması birçok kadın için sorundur. Kişinin farklı bir bölgesinden alınan kendi yağ dokusu pubis ve büyük dudaklara enjekte edilerek veya fazla yağ dokusu sorununda fazla yağ alınarak bu bölgeler ideal görünüme kavuşturulur.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.