Vajinal Dudak Estetiği

En sık rastlanan genital estetik sorunları iç ve dış dudak büyüklüğü ve sarkmalarıdır. Labiumların düzeltilmesi için uygulanan labioplasti ve labiaplasti, iç ve dış dudakların görünüm olarak çok daha estetik olmasını sağlayan operasyonlardır.

Küçük (Vajinal Dudak Estetiği)

Kadınlar tarafından en çok tercih edilen genital vajinal dudak estetiği operasyonu olan labioplasti, lokal veya genel anestezi ile uygulanan ortalama 45 dakikalık bir operasyondur. İç dudaklardaki sarkma veya asimetri sorunu cinsel yaşamda özgüven eksikliğine neden olan bir sorundur. Cinsel yaşamda alınan hazzı olumsuz etkilediği gibi giyim tarzında da kişinin rahat etmesine engel olur. Bikini, tayt ve dar pantolonlarla rahat hareket edilemediğinden sosyal yaşamı olumsuz etkiler.

Küçük dudaklar büyük dudaklar arasında ince bir deri kıvrımıdır. Doğuştan veya sonradan küçük dudakların sarkması, büyük dudaklardan taşarak estetik bir sorun haline gelmesi, cinsel ilişki sırasında utanma duygusuna neden olduğundan alınan hazzı etkilemesi özgüven eksikliğine neden olan bir durumdur. Bu estetik kaygılara son veren bir genital vajinal dudak estetiği operasyonu olan labioplasti, klitoris küçültme ameliyatı ile de birlikte yapılan bir operasyonu olup giderek daha da yaygınlaşmaktadır.

İç Dudak Estetiği Sonrası

Ameliyat sonrası doktor tarafından hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilir. İyileşmenin hızlanması ve hissedilen ağrının hafiflemesi için buz uygulaması tavsiye edilmektedir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikiş iplikleri ile yapıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. 2 gün duş almamak gerekir. İyileşme süresince hijyen önemlidir. Kızlık zarına herhangi bir zarar vermediğinden kızlara da uygulanan bir operasyondur. 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Büyük Vajinal Dudak Estetiği

Dış dudak dolgusunun yetersiz kaldığı durumlarda labiaplasti operasyonu ile dolgu işlemi yapılarak dış dudaklar olması gereken dolgunluğa getirilir. Özellikle zayıf kadın başvurduğu bir operasyon olup vulva yani dış dudakların estetik olarak güzel görünmesi için yapılır.

Dış dudakların yetersiz dolgunlukta olması yanında aşırı dolgun ve etli olması da kadınların özgüvenini sarsmaktadır. Doğuştan gelen bu özellik pubis bölgesinin aşırı kabarık durması nedeni ile kıyafet seçiminde de kadınları zorlar. Özellikle bikini, iç çamaşırı ve tayt gibi kıyafetlerle rahat olmak isteyenler labiaplasti ameliyatı ile ideal dış dudak büyüklüğüne sahip olur. Ergenlik dönemini tamamlayan, evli, bekar, çocuk doğurmuş veya doğurmamış herkese uygulanabilir.

Dış Dudak Estetiği Sonrası

Vajinal dudak estetiği operasyonu ortalama 1 saat süren bir ameliyat olup ağrısızdır. Sadece liposuction işlemi uygulanmışsa 1-2 mm lik kesikler 1 hafta içinde iyileşir. Yağ dokusunun küçültüldüğü ameliyatlarda eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyat sonrası genital bölgenin temiz tutulması dışında herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duyulmaz.

İç ve Dış Dudak Estetiği Riskleri

Her iki operasyon da ameliyat riskleri açısından son derece güvenlidir. İç ve dış dudak problemlerini ortadan kaldırdığından hastanın yaşam kalitesini yükselterek özgüvenini yerine getirir. Hastaneye ve ameliyat tipine göre değişen fiyatlarda olup muayene sonrası fiyat belirlenir.

İletişim Formu

Doktoruna danışabilirsiniz

İletişim

Copyright 2023 © Tüm hakları saklıdır.